Menu
P EN PL

Związki zawodowe

Większość osób zatrudnionych na belgijskim rynku pracy należy do związków zawodowych. Przynależność do związku zawodowego w Belgii jest niemalże koniecznością z uwagi na zmieniające się, szczególnie dla obcokrajowców, prawo pracy oraz skomplikowany system ubezpieczeńspołecznych.

Związek zawodowy ACV-CSC od dawna prowadzi działaność także dla polskich pracowników tutaj w Belgii. Poniżej podajemy zakres usług związku zawodowego oraz korzyści z członkowstwa.

ACV - Powszechny Chrześcijański Związek Zawodowy jest największym z trzech związków zawodowych w Belgii.

Jako członek ACV masz prawo do wszelkich informacji na temat warunków zatrudnienia w Belgii. Możesz się do nas z zwrócić z następującymi pytaniami czy wątpliwościami:

 • Czas pracy – Które godziny są traktowane jako nadgodziny? Jak powinieneś być za nie wynagradzany? Co z pracą w soboty, niedziele i święta? Kiedy dozwolona jest praca w nocy i w jaki sposób jest wynagradzana?
 • Płace – Czy otrzymujesz właściwe wynagrodzenie za swojąpracę? Czy pracodawca dokonuje właściwych potrąceń z Twojej pensji bruto? Czy i w jakiej wysokości należy Ci się wynagrodzenie za dojazd do pracy?
 • Umowa o pracę – Czy Twoja umowa o pracę jest sporządzona zgodnie z kodeksem pracy?
 • Wypadki przy pracy - Jakie kroki powinieneś podjąć w razie wypadku przy pracy w celu utrzymania prawa do placy gwarantowanej czy ewentualnego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu? Czy musisz osobiście rozmawiać z firma ubezpieczeniową pracodawcy? Kiedy konieczne jest wstąpienie na drogę sadową przeciwko firmie ubezpieczeniowej pracodawcy?
 • Choroby zawodowe - Kiedy jest mowa o chorobie zawodowej i jakie kroki należy podjąć w celu udowodnienia wpływu warunków pracy na wystąpienie schorzenia?
 • Premia roczna, premie w sektorze budowlanym i premia zwiazkowa – Do jakich premii masz prawo? A jeśli juz nie pracujesz, czy również należy Ci się premia roczna? Do jakich premii masz prawo jako pracownik zatrudniony przez biuro interim? A do jakich jako pracownik sezonowy?
 • Bezrobocie: zupełne i tymczasowe – Kiedy masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Kiedy masz prawo do zasiłku ze wzgledu na brak pracy z powodu złej pogody lub przestojów w firmie? Jakie dokumenty powinieneś dostarczyc do ACV aby ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?
 • Zwolnienie z pracy - Kiedy i jaki okres wypowiedzenia umowy o pracę obowiązuje przy Twoim stażu pracy? Kiedy należy Ci się kompensata z tytułu wypowiedzenia umowy o pracę? Kiedy pracodawca może żądac od Ciebie kompensaty za wypowiedzenie lub zerwanie umowy z Twojej strony? Co w przypadku bankructwa firmy?
 • Urlop – Jak wygląda system płatnych urlopów w Belgii? Od kiedy przysługuje Ci prawo do płatnego urlopu? Co w przypadku jeśli przymusowy (zbiorowy) urlop przekracza liczbę dni przysługującego Ci urlopu płatnego?
 • Zasiłek porodowy i zasiłek rodzinny – Czy masz prawo da zasiłku porodowego? Czy masz prawo do zasiłku rodzinnego? Czy masz prawo do zasiłku na dzieci, jeśli Twoje dzieci mieszkają w Polsce?
 • Choroba, wypadek – Jak wygląda Twoje prawo do wynagrodzenia w czasie choroby? Czy w czasie choroby pracodawca może Cię zwolnić?
 • Platne dni świąteczne – Za które dni świąteczne dostajesz wynagrodzenie? Czy dozwolona jest praca w dni ustawowo wolne od pracy?
 • Praca przez biura interim (biura pracy czasowej) – Jakie prawa przysługują Ci kiedy jesteś zatrudniony przez biuro interim?

W ACV otrzymasz odpowiedzi na te oraz na szereg innych pytań związanych z Twoim zatrudnieniem w Belgii.

ACV pełni również funkcję instytucji wypłacajcej różnego rodzaju świadczenia i premie.

W przypadku poważnych konfliktów z pracodawcą, prawnicy z ACV mogą w Twoim imieniu wstąpić na drogę sądową.

Aby zostać członkiem ACV należy udać się do najbliższego oddziału ACV w celu dokonania zapisu. Adresy i godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej www.acv-online.be lub www.csc-en-ligne.be poprzez wpisanie kodu pocztowego swojej miejscowości, w rubryce “ACV in je buurt >postnr /La CSC dans votre region >code postal”

W sprawach dotyczących:

- zasiłków rodzinnych i porodowych na dzieci przebywające poza Belgią,

- przenoszenia praw do świadczeń socjalnych (zasiłków chorobowych, zasiłków inwaldzkich, świadczeń emerytalnych) z Belgii do innego kraju lub odwrotnie

- niewłaściwego opodatkowania ze względu na sytuację rodzinną (jeśli np. członkowie rodziny przebywają w Polsce)

można zwracać się do działu ACV dla pracowników z nowych krajów Unii Europejskiej. Telefonicznie:

w poniedziałki od 9.30 do 12.30

w piątki od 8.30 do 11.30

pod nr telefonow: 03/222 71 50, 03/222 71 64

lub poprzez e-mail:

aldona.kuczynska@acv-csc.be, iwona.cieszynska@acv-csc.be


Składka członkowska jest obliczana w zależności od statusu (osoba pracująca, osoba bezrobotna, osoba niezdolna do pracy,...) i wynosi maksymalnie kilkanaście euro na miesiąc. W ramach tej składki otrzymujesz wszelkie informacje, porady oraz pomoc prawną. W wielu sektorach pracownicy co roku otrzymują częściowy zwrot składek członkowskich w postaci premii związkowej.

“Twoje prawa, to nasz obowiązek. To my troszczymy się o Twoje prawa w pracy”