Menu
P EN PL

 

                             

 

MIĘDZYNARODOWY PROGRAM EDUKACYJNY - DELEGOWANIE PRACOWNIKÓW

 

Projekt IOR dotyczący informowania o zasadach delegowania. Do lutego 2026 r. przeanalizujemy wyzwania związane ze stosowaniem dyrektyw dotyczących delegowania pracowników w ramach transgranicznego świadczenia usług. Projekt koncentruje się na informacjach mających na celu poprawę wdrażania i prawidłowego stosowania europejskich przepisów dotyczących delegowania pracowników w poszczególnych krajach.

Projekt jest kierowany przez Fundację Antonio Bustamante, FAB - Hiszpania (organizacja powiązana z hiszpańskim związkiem zawodowym CSIT UNIÓN PROFESIONAL). Partnerami projektu są organizacje biznesowe i związkowe:

Polska - Związek Zawodowy Pracowników Rolnictwa w Rzeczypospolitej Polskiej (ZZPR) oraz Polskie Stowarzyszenie Pracowników Migracyjnych (PSPM);

Hiszpania - Federacja Stowarzyszeń Młodych Przedsiębiorców Kastylii La Manchy (AJELM);

Niemcy - Europaischer Verein fur Wanderarbeiterfragen EV (EMWU);

Holandia - Stichting Used Amsterdam -Social Enterprise Agency (SU-ASEA);

Czechy - Svaz Podnikatelu Ve Stavebnictvi (SPS/ABE);

Bułgaria - Sdruzhenie Bulgarska Targovsko - Promishlena Palata (BCCI)

Główne cele projektu:

  1. Poszerzenie znajomości przepisów UE dotyczących delegowania pracowników
  2. Lepsze zrozumienie zasad delegowania
  3. Zastosowanie rozwiązań do rzeczywistych problemów związanych z delegowaniem pracowników w sektorach rolnictwa, opieki i budownictwa
  4. Podniesienie świadomości wśród przedstawicieli sektorów rolnictwa, opieki i budownictwa, ich pracowników delegowanych i firm, które ich zatrudniają, na temat zasad delegowania.

#########

 

Przewodnik dla doradców – delegowanie pracowników

Projekt IOR ma na celu poprawę wdrażania i prawidłowego stosowania europejskich przepisów dotyczących delegowania pracowników, szczególnie w sektorach rolnictwa, opieki i budownictwa.   

Jego celem jest ponadnarodowa wymiana informacji i dobrych praktyk, tak aby jego wpływ rozszerzył się na kraje spoza UE, w szczególności na kraje kandydujące. 

Aby osiągnąć ten cel, projekt stworzył sieć doradców składającą się z przedstawiciela każdego z krajów partnerskich projektu: Polski, Hiszpanii, Niemiec, Czech, Bułgarii oraz Królestwa Niderlandów oraz „doradcy międzynarodowego”.

W celu koordynacji sieci doradców, zagwarantowania jednorodności, szybkości i skuteczności informacji i porad oraz godnego i profesjonalnego traktowania pracowników i ich firm, opracowano kodeks postępowania zawierający wytyczne dotyczące pracy i zachowania doradców. Kodeks postępowania dostępny jest w różnych językach, również w języku polskim na stronie poniżej:

WEB: http://fabinternationalprojects.eu/ior-informing-on-the-rules-of-posting-downloads 

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61565440851213

 

#########

 

IOR przedstawia

PORTAL INFORMACYJNY 

ZAPEWNIAJĄCY PORADY DLA FIRM
I PRACOWNIKÓW DELEGOWANYCH

 

 

Finansowany przez Unię Europejską projekt Informowanie o zasadach delegowania, IOR, koncentruje swoje działania na dostarczaniu wysokiej jakości informacji zarówno pracownikom delegowanym, jak i pracodawcom, którzy ich delegują, w potrójnym celu:

 

- poprawa wdrażania i prawidłowego stosowania europejskich przepisów dotyczących delegowania pracowników;

- zwiększenie dostępności, przejrzystości i jakości informacji na temat warunków zatrudnienia, w szczególności w sektorach rolnictwa, opieki
i budownictwa; oraz

- ułatwienie ponadnarodowej wymiany informacji i dobrych praktyk
w trakcie jego wdrażania, rozszerzając jego wpływ na kraje spoza UE,
w szczególności kraje kandydujące.

 

Aby zrealizować te cele, opracowano portal informacyjny, na którym pracownicy i pracodawcy z krajów partnerskich lub innych państw członkowskich lub krajów kandydujących do Unii Europejskiej mogą uzyskać informacje i porady.

 

Dostęp do portalu informacyjnego jest możliwy pod poniższym linkiem, gdzie można kliknąć na flagę odpowiedniego kraju i uzyskać dostęp do informacji
w języku narodowym:

http://fabinternationalprojects.eu/ior-informing-on-the-rules-of-posting-select-lenguage

 

 

 

Informacje: Portal informacyjny ma służyć jako punkt odniesienia dla przepisów europejskich i przepisów krajów partnerskich w projekcie IOR. W tym celu zawiera zestaw pytań i odpowiedzi dotyczących podstawowych informacji
na temat przepisów UE dotyczących delegowania pracowników
; oraz inny zbiór pytań i odpowiedzi dotyczących szczegółowych informacji odnoszących się do każdego kraju partnerskiego projektu i jego docelowych sektorów zawodowych. Odpowiedzi udzielone na pytania postawione w tych katalogach zawierają linki do bardziej szczegółowych informacji na oficjalnej krajowej stronie internetowej i innych stronach internetowych, które mogą być interesujące: ubezpieczenie społeczne; płacenie podatków; pomoc medyczna itp.

http://fabinternationalprojects.eu/ior-informing-on-the-rules-of-posting-spain-portal

  

 

 Wskazówka: Funkcjonowanie Portalu Informacyjnego jako instrumentu doradczego, za pośrednictwem międzynarodowej sieci doradców utworzonej w ramach projektu, jest zapewniane za pośrednictwem różnych opcji: za pośrednictwem platform (ZOOM lub Skype), telefonicznie, osobiście,
po wcześniejszym umówieniu się lub
za pośrednictwem Portalu Informacyjnego, w sekcji o nazwie „Porady”, gdzie pojawi się następujące „okno dialogowe” 

do komunikacji z doradcą Portalu Informacyjnego:

http://fabinternationalprojects.eu/ior-informing-on-the-rules-of-posting-asesoramiento

 

 

Portal informacyjny będzie działał przez sześć miesięcy (do końca marca
2025 r.).

#######

 

Międzynarodowe spotkanie ekspertów w ramach projektu IOR

07/11/2024, online

 

pastedGraphic.png

 

Spotkanie dotyczyło wdrożenia Portalu Informacyjnego dla osób delegowanych do pracy za granicę oraz firm delegujących pracowników. Została zaprezentowana i omówiona struktura oraz treści, które będą zawarte w każdym z czterech działów tworzących Portal: informacje, dostęp, vodcast i aktualizacje. Po prezentacji nastąpiły pytania dotyczące problemów wykrytych w działaniu Portalu Informacyjnego i szeroka debata na temat ich rozwiązania. 

Eksperci z każdego kraju przedstawili i omówili strategie rozpowszechniania portalu, takie jak: publikacja biuletynu, stworzenie „forum” lub czatu, w którym mogą uczestniczyć wszyscy doradcy.

 

 

pastedGraphic_1.png

 

 

Na koniec na spotkaniu zostały przedstawione kierunki działań niezbędne do przygotowania Podręcznika przepisów dotyczących delegowania. 

Główne treści Podręcznika to ramy prawne delegowania: informacje na temat prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie delegowania pracowników; ramy prawne dla pracowników krajowych z krajów trzecich i nabycie „statusu” pracownika delegowanego; zasady publikacji i prawa pracowników, którzy są wysiedlani; rozporządzenie w sprawie zabezpieczenia społecznego pracowników wysiedlanych oraz różne trudności, bariery, wyzwania i oczekujące wyzwania związane z wysiedlaniem pracowników oraz niektóre niezbędne ulepszenia.