Menu
P EN PL

Niemcy, praca w rzeźni - zmiany

Napisał(a) Administrator (admin) dnia 24-08-2021
aktualności >>

Praca w rzeźni

Od 2021 roku weszły w życie ważnie zmiany

pastedGraphic.png

  • FAIRE MOBILITÄT

Od 1 stycznia 2021 podwykonawstwo w branży mięsnej (niem. Subunternehmen) zostało zakazane!

Wszyscy pracownicy muszą być zatrudnieni bezpośrednio przez zakład pracy – to gwarantuje nowe prawo!

Od 1 kwietnia 2021 także praca tymczasowa (niem. Leiharbeit) w branży mięsnej poza nielicznymi wyjątkami jest zabroniona.

Nowa sytuacja daje nam możliwość wspólnej walki o podwyżki, dłuższe urlopy, dodatki, premie i lepsze warunki pracy!

Czy otrzymujesz uczciwe wynagrodzenie?

Rzeźnicy z wykształceniem zawodowym zarabiają w Niemczech pomiędzy 17 a 18 euro brutto za godzinę. Pomocnicy na produkcji pracujący w zakładach, w których obowiązują umowy zbiorowe, otrzymują pomiędzy 12 a 13 euro brutto za godzinę. Warunki pracy w Niemczech (np. wynagrodzenie, urlop, dodatki oraz dodatki świąteczne) są zwykle regulowane w układach zbiorowych (niem. Tarifvertrag). Związek zawodowy Nahrung-Genuss-Gaststätten (NGG) negocjuje układy zbiorowe z pracodawcami, ale tylko w tych zakładach, w których pracownicy i pracowniczki zorganizowani są w związku zawodowym NGG.

Niemieckie prawo gwarantuje tylko niską płacę minimalną, nie reguluje natomiast płac uzgodnionych w układach zbiorowych, dodatków do pensji czy premii.

Płaca minimalna (Mindestlohn) w Niemczech wynosi 9,50 € /godz. (brutto). Od 1 lipca 2021 wzrasta do 9,60 € /godz. (brutto), natomiast od 1 stycznia 2022 będzie wynosiła 9,82 € /godz. (brutto).

Jeśli jesteś zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej (Leiharbeit), masz prawo do wynagrodzenia w wysokości przynajmniej 10,15 € /godz. (brutto) w zachodnich krajach związkowych, natomiast we wschodnich krajach związkowych 10,10 € /godz. (brutto). Od 1 kwietnia 2021 płaca minimalna dla pracowników tymczasowych w całych Niemczech to 10,45 € /godz. (brutto), a od 1 kwietnia 2022 będzie to 10,88 € /godz. (brutto).

 

Czy w twoim przypadku obowiązuje układ zbiorowy, który gwarantuje wyższe pensje, dłuższe urlopy, dodatki świąteczne i premie? Tego dowiesz się od twojej rady zakładowej (Betriebsrat), związku zawodowego NGG albo w poradni Faire Mobilität. Skontaktuj się z nami!

Jak długo pracujesz?

Zgodnie z prawem:

  • twój maksymalny dzienny czas pracy może wynosić 10 godzin (albo 48 godzin tygodniowo),
  • najpóźniej po 6 godzinach pracy masz prawo do przerwy,
  • przerwa służy tylko do odpoczynku,
  • masz prawo do płatnego urlopu (przynajmniej 4 tygodnie w roku).

Ważne: Pracownicy we wszystkich zakładach pracy w Niemczech, w których jest zatrudnione więcej niż 5 osób, mają prawo do wyboru rady zakładowej (Betriebsrat). Zadaniem członków rady zakładowej jest wspieranie pracowników, monitorowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, kontrolowanie maksymalnego czasu pracy oraz dbanie o to, żeby przełożeni traktowali wszystkich pracowników sprawiedliwie. Ponadto mogą oni w ramach zakładowych porozumień zbiorowych działać na rzecz polepszenia warunków pracy.

 

Pracodawca ma obowiązek dokładnie rejestrować twoje godziny pracy. Pomimo to pamiętaj, aby samemu dokumentować swój czas pracy! Będzie to niezbędne w przypadku ewentualnego sporu z pracodawcą!

Niemiecki najwyższy sąd pracy orzekł, że:

  • czas potrzebny na przebranie się w strój roboczy a także czas przemieszczania się po zakładzie (np. z szatni na linię produkcyjną) zalicza się do czasu pracy i należy ci się za ten czas zapłata. Tak samo jest w przypadku czasu potrzebnego na przygotowanie narzędzi pracy, np. ostrzenie noży.
  • za czyszczenie odzieży roboczej odpowiada pracodawca. Nie może więc odliczyć kosztów pralni od twojej pensji!
  • zazwyczaj masz prawo do dodatku za pracę w nocy.

Zgodnie z prawem twój pracodawca jest zobowiązany za darmo zapewnić ci ubranie robocze lub ochronne oraz narzędzia i przybory niezbędne do pracy (noże, rękawiczki itd.). Jeśli mimo to pobiera za nie pieniądze, masz prawo zażądać ich zwrotu!

 

Edytowano: 10-09-2021 o 11:24

Wstecz