Menu
P EN PL

PRACOWNICY SEZONOWI W NIEMCZECH – INFORMACJE O KORONOWIRUSIE

Napisał(a) Administrator (admin) dnia 17-04-2020
aktualności >>

 

 

PRACOWNICY SEZONOWI W NIEMCZECH – INFORMACJE O KORONOWIRUSIE

 

Autor: Thomas Hentschel

Covid-19 to choroba silnie zarażająca. Pomimo to pracownicy sezonowi z Europy wschodniej są dopuszczeni do pracy w rolnictwie w Niemczech. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia:

  • Obecnie przybycie do Niemiec możliwe jest tylko drogą lotniczą. Przylot zorganizuje twój pracodawca. Po przylocie zostaniesz zbadany oraz wypełnisz zaświadczenie o swoim stanie zdrowia.
  • Pracodawca musi poinformować cię w twoim języku ojczystym o środkach ochrony osobistej.
  • Po przybyciu do Niemiec obowiązuje cię 14-dniowy okres kwarantanny. Ten zapewni ci twój pracodawca, który także po tym okresie ma obowiązek zadbać o twoje bezpieczeństwo w pracy.
  • Masz prawo do ustawowej płacy minimalnej, która wynosi 9,35 euro za godzinę. Dotyczy to również pracy na akord. 

 

Zmiany w sezonie 2020 spowodowane Covid-19

 

Przyjazd 

Około 40.000 sezonowych pracowników rolnictwa przybędzie do Niemiec na przełomie kwietnia i maja. Przybycie jest możliwe jedynie drogą lotniczą. Organizacja przylotu leży po stronie pracodawcy. Niedozwolony jest przyjazd samochodem osobowym lub autobusem.

 

Uwaga: Pamiętaj, że koszt przelotu leży po stronie pracodawcy i nie może być on potrącony z twojego wynagrodzenia.

 

Przed wylotem pamiętaj o zabraniu ważnego dokumentu tożsamości, bilecie lotniczym oraz umowie o pracę. Pracodawca musi zgłosić twój przyjazd przez stronę https://saisonarbeit2020.bauernverband.de/, najpóźniej 12 godzin przed twoim przybyciem. Pozwolenie na przetwarzanie twoich danych osobowych pracodawca musi uzyskać od ciebie stosunkowo wcześniej.

 

Przed przylotem powinieneś zostać poinformowany po polsku o szczególnych zasadach higieny, aby zabezpieczyć się przed zarażeniem Covid-19 jak również o ryzyku rozprzestrzeniania się ASF (afrykańskiego pomoru świń). Z lotniska musi odebrać cię pracodawca. 

 

Praca i zakwaterowanie

Przez pierwsze 14 dni musisz przebywać i pracować w odseparowaniu od pozostałych pracowników. Nie możesz opuszczać miejsca lokalizacji. Możesz mieszkać i pracować jedynie z małą grupą pracowników (5 do 10, max. 20). Pokoje mogą być zajęte jedynie w połowie. 

W miejscu zakwaterowania (w łazience, toalecie i kuchni) muszą być dostępne środki dezynfekujące oraz chusteczki jednorazowe. Obowiązuje pranie oraz mycie naczyń w temperaturze nie niższej niż 60ºC, zakaz odwiedzin, regularne sprzątanie pomieszczeń wspólnych.

 

Transport na pole musi odbywać się zawsze w tej samej grupie osób. Wszelkie zebrania lub przerwy powinny się odbywać na zewnątrz lub w dużych pomieszczeniach tak, aby można było zachować odstęp od siebie ok. 2 metrów. Taki sam odstęp musi być zachowany podczas pracy w polu. Przy odstępie krótszym niż 1,5m musi zostać udostępniona odzież ochronna: maseczka, rękawiczki itp.

 

W pierwszych 14 dniach wyżywienie lub zakup wyżywienia leży po stronie pracodawcy, po tym terminie możesz sam się zaopatrywać w jedzenie. Jednocześnie przypominamy, że ilość osób za zakupach jest ograniczona.

 

Maksymalny czas pracy

Ministerstwo przejściowo podwyższyło dopuszczalny dzienny i tygodniowy czas pracy do odpowiednio 12 i 60 godz. Zniesiony został również zakaz pracy w niedzielę i święta. Nie musisz jednak godzić się na wydłuzony czas pracy, chyba, że tak zadeklarowałeś już w umowie o pracę. Zatem, zanim podpiszesz umowę o pracę najlepiej skontaktuj się z nami!

 

 

Jeśli masz dodatkowe pytania, zgłoś się do nas: biuro@pspm.com.pl

Obraz: Couleur z Pixabay 

Edytowano: 17-04-2020 o 17:57

Wstecz